Shamokin and Coal Township Public Library

Memorial List

October 2 to November 14, 2007

    Grace Ambicki by Mr. & Mrs. Joseph Archer, Dorothy E. Moser & Jan Moser Morrison.

    James Boylan by Jim & Sandy Zarick.

    Thomas M. Brennan by John & Mary Hilbush, John & JoAnn Kallaway.

    Mildred “Mitzi” Bridy by Leonard & Betty Robel & Sons.

    Anna Buchinski by Benedetto Family.

    Daniel Buriak by Margie Bossler.

    John Burns by Sandy Zurick.

    Joseph B. Chamberlain by Joseph Bressi & Family.

    Mary Cosmosss by Norma & Bob Albert.

    Thomas Corona by Marie & Ray Santor.

    Vera Cotterall by Phyllis & Sonny Benedetto.

    Robert Culton by Morris & Linda (Weimer) Gard.

    Joseph D’Angelo by Marge & Frank Konopka.

    Deceased Members & Coaches of the 1950 Coal Township High School Football Team by Syd Eltringham.

    Rosemary Dougherty by Morris & Linda Gard, Rhona, Kathy, Sally, Joanie, Drew, Millie, Maryann & Eleanor, Millie Rummel & Family.

    Genevieve C. Federowicz by Barry & Joann Ramp.

    Sara Fessler by Thomas & Thelma Scholtes.

    William Fisher by Joseph Bressi & Family, Rosann, Tom & Ryan Hall, Gloria Treese.

    Paul H. Force Sr. by The Brubaker’s: Benjamin, Marsha, Brandon, Benjie & Megan.

    William Gilger  by Mrs. Robert M. Maue.

    Harvey Gilligbauer by Friends at Sheridan Court, Sheridan Staff.

    Kathryn Glavich by Barbara, Walt, Ericka & Nathan, JoAnn, Rich & Family, Sharon, Scott & Jarett.

    Daniel Greco Sr. by Michael & Nancy Roman.

    Linda Grimes by Marian Buraczeski, The Paczkowski Family, Esther Wilk & Eli Kalovic.

    George Hack by Robert, Joan & Maria Kidron, Susan LaCrosse.

    Joseph E. Harris by Meg & Charlie Bartol, Joseph Bressi & Family, Mr. & Mrs. Gary Haddock, Alma Heins, Jones Hardware:Downtown, Ned & Barbara Kerstetter, Margaret Klembara, Gerry & Audrey Mroz, Mike Richardson, Michael & Nancy Roman, Mr. & Mrs. Robert Stackhouse, Cynthia & Jay Westermeier.

    Sheila Hemerka by Michael Carsto & Family.

    Donald Jilinski by Joseph Bressi & Family, Shamokin Street Department, Mark & Jane Ann Sosnoski..

    Robert Johnson by Tony & Melinda Rosini.

    Florence Koharski by Taj Mahair Salon.

    Albert Koklinski by Leonard & Betty Robel & Sons.

    Charles D. Krebs by John & Sandy Avellino, Margie Bossler, Jim & Pat Bressi, Joseph Bressi & Family, Francine & Bill Butkey, Charles & Mary Dakshaw, Dobson’s Carpet Service, Robert Eby & Family, Wayne & LaRue Fetterman, Allen & Irene Grow, John & Mary Hilbush, Loyal Order of Moose: Shamokin Lodge # 1149, Lorraine Luckens & David Van Doren, Penelope & Andy Murphy, Don & Marian Myers, Rescue Fire Engine & Hose Company #3, Mr. & Mrs. Bob Sandri, Susan & Ken Staner, Mr. & Mrs. Peter Sweeney & Family.

    Helen Lazicki by The Carsto Family, A Friend: Betty Neil, Barry & Elgie Schleig.

    Thelma Lehman by Chris & LeRoy Zalewski & Family.

    Joseph Lubereski by Parents: Jess & Edna & Family: Patsy, Jessica & Jay.

    C. Ben McClain by Jim & Denise (Krebs) Hynoski, The Family of Richard D. Krebs, Ronald & Carol Madel.

    Thomas McCormick by Joseph Bressi & Family.

    Helen Merena by The Sharp Family.

    Jack Murdock by Joseph Bressi & Family.

    Alfie & Nellie Nezerski by Joan Yuricich.

    Robert Nicola by Michael & Lisa Benedetto, Phyllis & Sonny Benedetto, Vikki Benedetto, Karen & Steve Heiber, Marge & Frank Konopka.

    Rebecca Niehoff by Margaret Carter, Rita & George Ryor, Her Friends: Mr. & Mrs. Anthony Sankus, Mr. & Mrs. Jay Schneider, Frank & Pat Troxell.

    Robert Nye by Jean Clews & Family, Tony & Melinda Rosini.

    Tim DiOrio by Tracy Brown.

    Sam Padula by Penelope & Andy Murphy.

    Margaret Persing by Pat & Jim Bressi.

    Gloria Jean Robatin by Bill & Pat Barrett, Jim & Pat Bressi, Joanne Chesney, William & Maryann Faust, Dave & Sue Hoffman, Margaret & Frank Konopka, Lillian & Irvin Liachowitz, Connie Martini, Marilyn & Lenny Robel, Tony & Melinda Rosini, Jack & Fran Weaver, Jim & Nancy Williams & Family.

    Albert & Lenora Rodavich by Joann Dobeck, Shamokin Area Education Association.

    Zella Elizabeth Seleskie by Joseph Bressi & Family, Brittany & Marcy Reid & Darryl Peifer.

    Robert Sewalk by Danny & Sandee Ciesluk & Family.

    Richard Shade by Susan LaCrosse, Alice (Shade) Miller & Darrell Miller.

    William Shultz by Charles Breining & Jeanette Burba, Danny & Sandee Ciesluk & Family, Jean Clews, Madalyn McIndoe & Children.

    Donn Spotts by Boots & Flash Ramp.

    John Stank by Betty Bowers & Family.

    Emily Supsic by Tom & Margie Kotkoskie, George & Theresa Zarick.

    Jennifer Supsic by Goerge & Theresa Zarick.

    Daniel J. Surak by Michael & JoAnna Moore.

    Charley Tamkus by Mom & Dad, Mom Mom & Elwood & Kelly.

    Donald Treibley by Louise & Karyn.

    Carol Ann Wayne by Carl, Bernie & Briana, Joseph Bressi & Family, Francine & Bill Butkey, Aunt Odie, Mary, Steve & Tara, George & Rosaire Miller, Bob & Linda Shiko & Family, Ron & Kathy Zyla.

    Noreen Weber by Allen & Irene Grow.

    William Zane Wetzel by Kathy Gonsar.

    Rose Williams by Joann Shurock.

    Alan Willow by Mama Rae & Uncle Ray.

    Judith Wilson by Margie Bossler, Joseph Bressi & Family, Donald & Dottie Buffington, Ron & Sue Dinklocker, Ann & Ashley Elliott, Employees of Wilson Testing Laboratories, Tim, Denise & Lindsay Fanella , Cathy Koklinski, Mary McCord, Don & Marian Myers, Kathy Pensyl, Pat & Dan Smink.

    Florence P. Yodzis by Ronald Surak.

 

Contributions to the Memorial Fund were made for:

    Joseph Bresko by Ann Kinder, Catherine, Calvin & Amanda Sledgen.

    Edward & Catherine Engle by Mike, Molly & Heidi Engle.

    Sheila Hemerka by Ann Kinder.

    Al (Pappy) Iannucci by Molly Engle & Family.

    Helen Merena by Ann Kinder.

    Margaret (Granma) Persing by Ann Kinder.

    Betty M. Schlegel by Robert Sherman & Molly Engle & Family.

    Betty J. Sherman & Bobby Sherman Jr. by Robert Sherman & Molly Engle & Family.

    William Shultz by Sara Werline.

    Mary Stehr by Robert Sherman & Molly Engle & Family.