Shamokin and Coal Township Public Library

Memorial List

November 26 to December 23, 2005

 

            Andrew J. Anskis by Joseph Bressi & Family, Gary, Jodi & Stacy.

            Mary Banghart  by Leonard, Theresa, Mary Alice & Lee Lucas.

            Bonnie A. Blue  by Walter Pasternak.

            Mae Clements  by Ed & Barb Oshinskie.

            Michael Cambria  by Phyllis Benedetto.

            Randall Derck  by Marcinek Family.

            Russell Dunstan  by Victoria T. Leshinskie.

            Robert Dupnack by Bill & Joan Carpenter, J.M., Bill, Mike, Colette & John Carpenter, Tom & Rhonda Eckman, Forest Hill Fire Company, Juanita, Jim, Amy & Stefanie Mudry, Peggy Snyder, George, Terri & George Zarick & Mary Stavinski, Pat Zarick.

            Bernice Else  by Mr. & Mrs. Michael McBride.

            Robert Glavich  by Sharon, Scott & Jarrett, Mr. &  Mrs. Eugene Mattis.

            Eddie Griffiths by Mammam & Pappap Colleran, Matthew & Trissa, Uncle  & Mame.

            Lorraine Jenkin Gross  by David & Doris Bamford & Family.

            Myrtle Gubernot  by Kay & Paul Colleran.

            John Halcovich by Daughter: Sandy & Wife: Lorraine.

            Madeline G. Hartman  by Michael & Susan Pufnock.

            Marlin Heitzman  by Sharon, Scott & Jarrett.

            Frank J. Herman by Beth & Charles Rebuck.

            Betty Hertzog by Mr. & Mrs. William Rickert, Betty Rupp & Family, Shamokin Area High School Class of 1944, Adeline Talisesky.

            Shirley  L. (Earnest) Hine by Theresa Kaseman.

            John Holcomb  by Larry Carl.

            Nathan Jacobs  by Rose Jones.

            Robert Kerstetter  by Dave & Joyce Backus, Pat Feese.

            Harry L. Kline by Joseph Bressi & Family, Mae Grow, Tom & Janet Labusky & Family.

            Mildred Kline  by Walter & Mae Habowski, Roger & Alice Henninger.

            Grey Lauchle  by Elvira M. Depiante,  Richard, Heather & Chase Higgins.

            Gert Levan  by Rich Esher & Family.

            Shirley E. Long by John & Sandy Avellino & Family, Marie & Sherri Lahr, Clair & Mary Long & Family, Daisy Long.

            Walter Lukoskie  by Sheridan Courts Social Club.

            Fred Marquette  by Annie Russ.

            Leah Masser  by Joseph Bressi & Family, Sharon & Joe Krushinskie.

            Daniel Maurer  by Rescue Fire Engine & Hose Company # 3.

            Victoria Mazzatesta  by Carol & Barbara Jones.

            Robbie Merok  by Gerry & Fritz.

            Bill Middlesworth  by Thais Middlesworth.

            Flossie Nye  by Michael & Susan Pufnock & Family.

            Jeanne E. Nye  by Michael & Susan Pufnock & Family.

            John V. Nye  by Michael & Susan Pufnock & Family.

            Paul J. Nye  by Michael & Susan Pufnock & Family.

            Hilda Patterson  by Joseph & Mary Ellen Sager.

            Bertha Price  by William Berkheimer.

            Frank Pufnak  by Michael & Susan Pufnock & Family.

            George Pufnack  by Michael & Susan Pufnock & Family.

            Albert Schlader by Frank, Marian, Michael, Matthew & Mark Buraczeski, Coal Township High Rise Club, Pat Redd.

            John Serafin  by Anna Boland.

            David Shebelsky by Sharon & Charlie Abromitis & Family, Dave & Joyce Backus, Albie & Karen Benedict, Boy Scout Troop 250, Jim & Pat Bressi, Joseph Bressi & Family, Frank, Marian, Michael, Matthew & Mark Buraczeski, Jeffrey & Kathleen Clutcher, JoAnn Dobeck, Forest Hill Fire Company, Glenn & Mabel, Bill, Shirley & Erica Golden, Deb, Tom, Jason & Tommy Golumbfskie, Sharon, Scott & Jarrett Heitzman, John & Mary Hilbush, The Hopta Family, Keith, Kathy & Keith Jeremiah, Merle & Dick Kashner, Donna & Barry Lentz, Lillian & Irvin Liachowitz, Paul, Deb & Matt Losiewicz, Josh McBride & Melissa Javaheri, Nancy McBride, Frank & Joan Marcinek, Bob & Caran Mattis, Jean & John Miller, The Narke Family, John & Mary Ellen O'Brien, Dave & Janine Osevala, Paul Nye's Monday Night Bowling Team: Paul B. Nye, Walt (J.R.) Stania, Ralph Owens, Rich Buraczeski, Paul Spishock, Paul L. Nye & Bob Nye, Francis & Shirley Persing, Ken & Anne Marie Pogozelski, Jim, Janet & Jill Povish, Bob Probert & Corrine, The Rachau Family, Railroad Partners: John O'Brien, Greg Klebon, Bob Jones, Eugene Picarelli & Jerry Splane, Barry & Connie Richie, Jeanne & Mike Shaffer, Shamokin Youth Basketball League, Tony Treese & Parents, The Watts Family, Dale & Rhonda Wilk & Families.

            John, Naomi & Jeannie Shinskie  by Thais Middlesworth.

            Heather Skinner  by Rich, Pam, Taylor & Sarah.

            Albert Sktroma by Pat Redd.

            John Smallets by Shamokin Area High School Class of 1955, Mary Ann Slaby.

            Debbie Smink  by Mom.

            Hank Smink by Wife: Dot.

            Jerry Smith by Irene & Allen Grow, Dick Kashner, Barry & Connie Richie.

            Genevieve Spears  by Kathy Casey, Leon & Kathy Madara, Robert & Judy Snyder.

            Agnes Stesney by Joseph Bressi & Family, Carol & Barbara Jones, Ruth Godnar, Mary McCord, Irene Steinhart, Jeanie Wolfe.

            Charlie Tamkus by Parents: Vince & Grace & Family.

            Ilse Varano by Elwood Yost Memorial Fund: National Ticket Company Employees, Pat Feese, Rob & Liz Kline, Karen & Bob Mackey, National Ticket Company, Scott & Karen Persing & Family, Printing & Graphics Union Local # 726-S, John & Janet Reed, Barry & Elgie Schleig, Mr. & Mrs. Fred Seroski.

            Joseph Verdia  by Rita Wehr.

            Mary Wallish  by Ruth Valinski, Mabel & Al Wilinski.

            Madelon Weaver  by Jane Madara.

            Ruth F. Wehry  by Helen Duzick.

            June  E. Wilhouer  by Andy & Penny Murphy.

            Nelson Woolcock by Joseph Bressi & Family, Jeffrey & Kathleen Clutcher, The Hopta Family.

            Albert Yoder by Bill, Maryann & Mary Jo Faust, Pepper, Shamokin Area High School  Class of 1942, Charmaine & Barry Smith, Thelma Yoder & Children: Charles Yoder & Ruth Latsha.

            Catherine M. Yoder by Joseph Bressi & Family, Elwood Yost Memorial Fund: National Ticket Company Employees, Pat Feese, Rose Jones, Jean & Cheryl Laczkoski, Bob & Karen Mackey, Printing & Graphics Union Local  # 726-S, Shamokin Area Community Hospital Surgical Unit.

            Frank A. Young by Linda James, Jes James, Al, Stacey, Allen & Christopher James & Mike, Brad & Todd James, Kelly, Emily & Sam, Wife: Vera Young.

            Wesley S. Zartman  by Michael & Susan Pufnock & Family.

 

Contributions to the Memorial Fund were made for:

            Wasil Bakowicz  by Jazz & Ann Louise Diminick, Ray & Vicki Hodrick, Ms. Melanie Wengrenovich.

            Robert Dupnack  by Joan & Don Yuricich.

            P. Albert Schlader  by Allen C. & Carol E. Moore.

            David Shebelsky by Carol Geist & Clinton Geist, Bob & Suzanne Starke, Gary, Heidi & Camry Steinhart.

            Genevieve Spears  by Bob & Suzanne Starke.

            Agnes Stesney by Marian Edmondson.

            Mary Wallish  by Lucy Surak.

            Florence Wiebzorek  by Gloria Catino.

In Honor Of:

            Betty Edwards  by Marie J. McGhee.

            Marie McGhee  by Betty Edwards.

            Helen  J. Murphy  by  Marie McGhee.