Shamokin and Coal Township Public Library

Memorial List

November 4 to November 25, 2005

 

            Wasil Bakowicz by Joseph Bressi & Family, Joan Clark.

            Ruth Bartholomew by Phyllis & Sonny Benedetto, Joseph Bressi & Family, Coal Township High Rise Club.

            Dennis Berry by The Elwood Yost Memorial Fund; National Ticket Company Employees.

            George K. Boos by A Friend.

            Ted Brady by Joe & Barbara Lizzul.

            Jeanne M. Brennan by Lee Anne Shuman.

            Robert Burt by Meg & Charlie Bartol, Joseph Bressi & Family,Gene & Nancy Boughner, Vince Mirack, Don & Marian Myers, Judy Lynch Stoddard.

            Emily S. Cupp by David & Doris Bamford.

            Deceased Members of Shamokin Area High School Class of 1952 by Shamokin Area High School Class of 1952.

            Eleanor Dressler by Nancy & Bill Joraski & Sons.

            June Hoover by John Auten Jr.

            Nathan Jacobs by Printing & Graphics Union Local # 726-S.

            John A. Karpiak by Joseph Bressi & Family.

            George Kashner by Charmaine & Barry Smith, Whitey & Joan Vetovich.

            Robert F. Kerstetter Sr. by Joseph Bressi & Family, Rose Dorko, Rosemary & Erin, Gladys Evans, Martha & Harry Ferster, Cindy Heins & Jeannie Handerhan, The Elwood Yost Memorial Fund; National Ticket Company Employees, George & Rosaire Miller, Larry & Josie Novack, Printing & Graphics Union Local # 726-S.

            John Kotanchik by Ed & Barb Miles & Family, Mr. Richard Somers, Dina & David Wert.

            Joseph Luberski by Parents; Jess & Edna & Brothers & Sisters.

            Walter Luskoskie by The Sheridan Staff.

            Sarah Lute by Shikellamy Chapter # 506; Order of the Eastern Star.

            Beverly Madara by Leon & Kathleen Madara.

            Daniel F. Maurer by Margaret E. Jones, Vera Havertine & Ritzman Family, Michael & Ruth Johns, Margaret Jones, Sump Pumpers Antique Fire Truck Association.

            Albert L. Mossinger by Mr.& Mrs. William Berkheimer.

            Jenna Roth by Gene, Nancy, Mark, Eric, Sarah & Aricin Boughner, Maryann Feudale, Taunda Snyder, Beth Neitz, Chris Hort, Scott Gulliver, Tamera Amoriello, Dave Hollabaugh & Cindy Milunic, Irene's Circle of  Friends, Tom Kotkoskie & Family, Mary McCord, Don & Marian Myers.

           Peter A. Schlader by Joseph Bressi & Family.

            Dr. David Scicchitano by Secretaries of the Shamokin Area Jr./ Sr. High School Principals Office, Shamokin Area School District Business Office & Superintendent Secretaries.

            Mary M. Sedlock by Dominick, Catherine & Barbara Yuricich.

            Kathryn Shinskie by Albert Shinskie.

            Genevieve Spears by Agnes Adams, Charlie & Meg Bartol, Goldie & Honey, Bob & Mary Ann Hartman, Jennifer Kiersnowski-Marshall & Ron, Suzanne, John & Kasie Kiersnowski, Susan, Dave & David Kokoles, Bill & Helen Kuzmick & Family, Danielle & Brett Lazicki, George & Rosaire Miller, Marie Mirarck, Mr. & Mrs. Frank Rovito, Betty Scicchitano, Buddy & Julia Snyder, Bob & Shirley Starke, Michael & Charlotte Vanaskie, John Witkowski, Peter & Stacey Zanella, Tico & Sandy Zarick.

            Lorraine Strausser by Marge Hempt, Nancy Ray, Steve Porter, Scott Thompson, Amy Detwiler, Sheila Haring, Bill Hoy, Mike Barrett, Frank Zandome, Rita DeSalis, Frank Crupi, Ken Kirby, Holly, Doug Swenson, Maria Wolfe, Mike Sim, Rusty Mitten-Rynard, Cindy Bushman, Keith Lanser, Joe Bruno.

            Charley Tamkus by Parents: Grace & Vince, Kelly & Family.

            Ilse Varano by Doris & Andy Kalinowski & Girls, Jeanette Ludes, Roger & Agnes Weikel & Brian.

            Anna Walburn by Vera & Burd Murdock.

            Emelie Weller by Tootsy Heitzman, Karen & James Snyder & Family, Kay & Michael Worgen & Family, Kim & Chris Doty & Rachel, Bob & Shirley Starke.

            Julia M. Zinda by Joseph Bressi & Family.

 

Contributions to the Memorial Fund were made for:

            Pauline Bakowicz by Shamokin Senior Action Center.

            Ruth Bartholomew by Jim & Barbara Shiko.

            Emily Cupp by Regina Orleski.

            Armand Gatto by Shamokin Senior Action Center.

            Randy Kahler by 4th Grade Class from Meadowview Christian Academy, Preschool Class from Meadowview Christian Academy.

            Clarence Long  by Shamokin Senior Action Center.

            Anna Patrick  by Shamokin Senior Action Center.

            Ann Robel by  Shamokin Senior Action Center.

            Renet Procopio by Shamokin Senior Action Center.

            Rita Rutkoski by Theresa & Ron Ramp.

            Genevieve Spears by Marian Edmondson, Theresa & Ron Ramp.

            Stephanie Winterhalter by Gib & Rose Picarelli, Jim & Judy Picarelli.

            Zigmond Zarko by Shamokin Senior Action Center.