Shamokin and Coal Township Public Library

Memorial List

December 31, 2008 to February 2, 2009

    Sharon Albright by Mom. 

    Lawrence Andracchio by Jim & Pat Bressi, Cindy Heins, Dorothy Johns, Michael & Ruth Johns, Tim, Denise & Lindsay Fanella, Johns & Pronick Families. 

    Michael Augustine by Eve McAndrew & Keith & Kyle Smink. 

    Betty Brown by Janet Albertini, Mary Jane & Jerome Barcavage, Joseph Bressi & Family, Edward & Loretta Brown, Joyce L. Burd, Irene & Allen Grow, Cal & Roseanne Harris, Ronald Kuhns, George & Rosaire Miller, Mike & Joan Muskey. 

    Elizabeth "Betty" Chervanik by Bob & Mary Neidig, SCI Coal Township Employee Recreation Association. 

    Frederick Dormer by Joseph Bressi & Family, Molly Dormer, George Dudinskie, Pat Rosini, Elizabeth Dormer Singzon, Sheila Dormer Sutton, Marianne Dormer Williams, Mr. & Mrs. Stephen Zarick. 

    Nellie Dudinskie by Vera & Floyd Blethen, Dolores & Mike Bonshock, John & Sue Dent, Carol Dudinskie, Daniel & Serena Greco & Daughters, Henry T. Miner & Eleanor (Miner) Nagy, Rita & Earle Seidel. 

    Elizabeth Fishman by Joseph Bressi & Family, Lillian & Irvin Liachowitz. 

    Kathryn Glavich by JoAnn, Barbara & Sharon & Families. 

    Robert Glavich by Sharon, Barbara, JoAnn & Families. 

    Evelyn Gulba by Joseph Bressi & Family, Irene & Allen Grow. 

    Allen Hack Jr. by Shamokin Area High School Class of 1941. 

    John Halcovich by Wife: Lorraine. 

    Robert Hampton by Jeffrey & Kathleen Clutcher. 

    Agnes Hancock by Bob & Judy Erb, Dot Snyder & Family. 

    Bernard Hodrick by Pepper. 

    Anna Keninitz by Walt & Julie Jacobs, Roger & Barbara Chapman, Michael & Barbara Keninitz, Robert & Pat Bobkoskie, Andrew & Catherine Mirarchi. 

    Jean T. Konjura by Joseph Bressi & Family, Tom & Rhonda Eckman, Lee & Barbara Konjura. 

    Leonard Kozinski by Kathy Gonsar & Sally T. Germak. 

    Anna "Nancy" Kunkel by Phyllis & Sonny Benedetto, Joseph Bressi & Family, Mike & Corrine Carpenter, Patricia Czech, Molly Dormer, Mr. & Mrs. Pat Rosini, Mr. & Mrs. Stephen Zarick, Marianne Dormer, Sheila Dormer & Dr. & Mrs. Jamie Singzon, Jim & Donna Gotlob, Amy & Robert Frank, Friend; Marge Heitzman, John & Grace Laboskie, George & Rosaire Miller, Jean Spadel & The Sunflower Club. 

    J. Richard Lepley by Marie & Dave Philips. 

    L. Ward Lichtel by Doris Bamford & Family, Phyllis (Kishela) Benedetto, Connie & Bob Berry, Joseph Bressi & Family, Ed & Roberta Jasper, Shirley Krebs, Linda Latsha & Tracy & Bob McIntyre, Lillian & Irvin Liachowitz, Mary McCord, Shamokin Area Education Association, Shamokin Area Retired Educators, Frank & Pat Troxell. 

    Cecelia Marchineck by Joseph Bressi & Family, Danny & Sandee Ciesluk & Family, Dr. John Halcovich, Lorraine Halcovich, Kathleen Madara, Smink & Moyer Families, Larry & Barb Patynski, Tina & Heather, Cynthia Washleski. 

    Paul Mikulak by Shamokin Area Elementary PTA. 

    Charles Miller by Kathryn Hoffa. 

    Mary Ann Neiman by Shamokin Area Elementary Faculty & Staff, Shamokin Area Elementary Groundskeeper, Maintenance & Custodians. 

    Beulah Nye by Pat, Nancy, Dick & Rose, Tom & Dot & Jane. 

    John Parks by Wife: Linda. 

    Joseph Poleschuck by Walt & Julie Jacobs, Roger & Barbara Chapman, Michael & Barbara Keninitz, Robert & Pat Bobkoskie, Andrew & Catherine Mirarchi. 

    John Ploeshuck by Walt & Julie Jacobs, Roger & Barbara Chapman, Michael & Barbara Keninitz, Robert & Pat Bobkoskie, Andrew & Catherine Mirarchi. 

    Connie Poncheri by Joseph W. Kleinschmidt, Jack, Polly & Jake Schleig, Jim & Gloria Stank & Family. 

    Thomas Ressler by Sister: Dot Snyder. 

    Eleanor Robel by Molly Dormer, Barbara Glavich-Kwaitek, Alma Heins, Edward V. Twiggar III, Cynthia & Jay Westermeier.

    Anna Scicchitano by Phyllis & Sonny Benedetto. 

    Richard Shurock by JoAnn, Kim, Richie & Grandchildren. 

    Cecelia (Valence) Sobotor by George & Rosaire Miller. 

    Donald Steinhart by Paul & Judy Dressler. 

    Harry Strausser Jr. by Barb & Dave Ammerman, Charles Breining, Carol Dudinskie, Irene Steinhart, LeRoy & Christine Zalewski. 

    Lucille Swartz by Michael & Ruth Johns. 

    Clara Switzer by Joseph Bressi & Family, Joanne Fisher, Bob Getchey & Family.

    Charley Tamkus by Mom & Dad, Ruth, Ethel, David & Jack.

     Elizabeth Jane Wasilewski by Richard & Peggy (O'Hara) Weede. 

    Ernie Wehnke by Shamokin Area Education Association. 

    William Whitley by Mrs. John Barr. 

    Russell Wolfe by Prothonotary & Clerk of Courts Office. 

    Reynolds Weise by Joseph Bressi & Family.

 

Contributions to the Memorial Fund were made for:

    Lawrence Andracchio by Bob & Suzanne Starke.

    Betty Brown by Mr.& Mrs. Egick, Bob & Suzanne Starke.

    Leonard Kozinski by Henry T. Miner.

    Anna "Nancy" Kunkel by Betty Crossland, Cecilia & Frank Kress, Bob & Suzanne Starke.

    Mary Ann Neiman by Bob & Suzanne Starke.

    Eleanor Robel by Henry T. Miner.

 

In Honor Of:

    Tina Zakrzewski by Charles & Jane Bingham, John & Dolores Bingham, Stephen Bingham, Danny & Sandee Ciesluk & Family, Dan & Patti, James & Susan (Zakrzewski) Fleming, David Koshinski & JoAnn O'Reilly, Judie, Jessica & Alyssa Urick, Minnie Zeigenifuse & Ed Kolasinski.