Shamokin and Coal Township Public Library

Memorial List

June 10 to June 23, 2005

            James Ambrose by Ray & Colleen Lauer.

            Lewis Ballentine by Bob & Joan McAllister, Walter Pasternak, Lyman & Carolyn Weaver.

            Ronald Berry by Dr.& Mrs. McNeil & Family& Mary Brennan, Jim & Joanne Krebs.

            Anna Butkera by JoAnn & Barry Ramp.

            Merle A. Cox by Sherri Lahr & Michael Pavelko.

            James Delaney by Aldine Lashay.

            MaryLou Engle by Jim & JoAnn Krebs.

            William A. Fisher by Joe Bressi & Family, Evelyn Klemick, National Ticket Co. Employee Fund, Mr. & Mrs. Fred Seroski, Betty & George Shervanick.

            Jane Giles by Richard Craig Hilbush, Patricia & Neil Zittrauer.

            Herbert Harris by Coal Township High School Class of 1935.

            Barry Hornberger by Susan Losiewicz.

            Albert Kalokitis by Joseph Bressi & Family, Knights of Lithuania Council 156, Hilda & Frank Patrick.

            John E. Lamey by Frank & Cathy Garrigan.

            Sean Losiewicz by Grandma, PopPop & Susan,  Paul, Deb & Matt Losiewicz.

            Andrew McBride by Christine & children, Susan, Kathy, Andrea & Scott.

            Helen Mascuch by Joe Bressi & Family, Catherine Pultynovich & George Dorko, Shamokin Printing Specialists Local 726.

            Florence Means by Sue Dinklocker.

            Jill Mirarchi by JoAnn Higgins.

            Esther Noll by The Family.

            Joseph T. Rakoski  by Joseph Bressi & Family, Coal Township High School Class of 1948, Ray & Colleen Lauer, Olga Rabuck, Bernice Shade, Mary & Ned Webber.

            Dolores Shadduck by Ray & Colleen Lauer, Tom, Lisa & Thomas Jr. Swartz.

            Elizabeth Sharer by Joseph Bressi & Family, Your Friends at the Olcese Pharmacy: Janice Miner, Jean Olcese, Marty Pelas, Kirk Erdman, Connie Richie, Maureen Dudeck, Kathy Bailey, Cathy Jo Dapra & Chris Backes, Tom, Jane & Tony Treese.

            Roger J. Shawda by Joseph Bressi & Family,

            Jeanne L. Shuman by Joseph Bressi & Family, Pat Engle, Ray & Colleen Lauer, Bernice Shade, LeeAnne Shuman, Holly M. Riccio.

            Helen Shusner byJohn & Mary Ellen O'Brien.

            Albert Sktroma by Jenny & Bill Berry & Family, Joseph Bressi & Family, Danny & Sandee Ciesluk & Family, Marion Edmondson, Ray & Colleen Lauer, Shamokin Area High School Class of 1970, Mr.& Mrs. John Stello.

            Joseph D. Snyder by Catherine Reed & Joe Alexander.

            Albert A. Stank Sr. by Wife Dolores, children Sue, Albert, Dave, Linda, Grandchildren & Mother-in-law Vera Young.

            Richard T. Subasic by The Utility Workers Union of America Local 334.

            Jeanne Troutman by Sharon Abromitis & Family, Ann Kreisher & Family, Jim & JoAnn Krebs, Lillian & Irvin Liachowitz, The Library Board of Trustees, Paul & Debbie Losiewicz, Dr. & Mrs. McNeil & Family & Mary Brennan, Dick Martini, Bob & Marie Maue, Francis & Shirley Persing, Eleanor Jane Ryan, Paul Sabin, Shamokin Area Elementary School Faculty & Staff, Shamokin Area High School Class of 1942, Rosemary Shroyer, JoAnn Stroh, Sally Sobotor, Jane & Bill Whitley, Frances M. Zalinski.

            Jean Elizabeth "Betty" Van Devender by Frank, Marion, Mike, Matt & Mark Buraezeski, Susan Giunta, Jim & Joanne Krebs, Mildred & Sanford Marateck, Bob & Marie Maue, Joanne Moratelli, Alma Payne, Paul Sabin, Pat & Chuck Sosnoskie.

            Frank & Jean Elizabeth "Betty" Van Devender by Phyllis Bressler.

            Percy Welker by Viola & Tom Duncavage.

            Gail Lorraine Williams by Doris C. Snyder & Family, Doris D. Wheary-Ferstermacher & Samantha Elsie Wheary.

            Frank A. Young Sr. by Wife Toddy, Children, Grandchildren & Great Grandchildren.

            George Zarick by Carol & Bob Eckman, Tom & Rhonda Eckman, Jeanne & Bert Klinger, Karen & Bob Mackey.

            Jerome Zupicich by Frank, Marion, Mike, Matt & Mark Buraczeski, Joe & Barbara Goguts.

 

Contributions to the Memorial Fund were made for:

            Mary Carpitella  by Shamokin Senior Center.

            Glen Dressler byShamokin Senior Center.

            Myrtle Gubernot by Mary Brennan.

            John E. Lamey by Genevieve Daniels, Bernard A. Pasierb.

            Joseph Rakoski by Threasa Rosini & Ronald Ramp.

            Roger J. Shawda by Arlene Pancher.

            Jeanne Shuman by Genevieve Daniels, Cecilia & Frank Kress & Snowy, Henry T. Miner, Shamokin Senior Center.

            Gail Williams by JoAnn Little.

            George B. Zarick by Lenny & Ann Bainbridge.