Shamokin and Coal Township Public Library

Memorial List

July 28 to August 26, 2005

 

            Ronald Alderson by Gene & Nancy Boughner, Shamokin Area PTA Council, Shamokin Area Junior High PTA, Shamokin Area Senior High PTA.

            Pauline A. Bakowicz by Mr. & Mrs. Mark Anonia, Lawrence F. Carl, Marion Edmonson, Joann Higgins, Lillian & Irvin Liachowitz, Corrine Thomas & Bob Probert, Olga Rabuck, Skip & Carmeline (Kane) Rabuck, Shirley & Joseph Sadak, Shamokin Area School District Administration Office: Trudy, Rosalie, June, Wanda, Frannie, Corrine, Sheryl & Barb, Charmaine & Barry Smith, Nancy Suchanick, Pat Zarick & Mary McCord, Sandy & Jim Zurick.

            Eric Barnes by Ian Fullmer.

            Ronald Berry by Mr. & Mrs. Richard Belber.

            Rose C. Bogetti by Mrs. Florence Ramage.

            Matilda Boris by Cynthia Washleski.

            John C. Bossler by Margie, Amy & Michelle Bossler.

            John C. Briggs by Joseph Bressi  & Family, Chester & Ann Gard, Richard & Grace Hornberger, Pamela Koeberle, Ann Tosloskie, Tuesday Night Pinochle Club.

            Gladys Buggy by Calvin & Roseanne Harris, Jeff & Lucille Kitchin.

            Helen Carsto by Aunt Carmella & Uncle Bob, Rose Marie Barnes, Pay & Annella Chiavaroli, Evelyn, Babe & Richard Sholly.

            Nicholas Colangelo by Gene & Nancy Boughner.

            Theresa Arlene Coleman by Traditions: Robert & The Girls.

            Robert F. Cupp by Regina Orleski.

            Douglas Dobson by Mr. & Mrs. Mark Anonia, Jamie & Bill Bordell & Family, Margie, Amy & Michelle Bossler, Melody & Jessica Cavanaugh & Marie DeLong, Joe, Kandy, Danielle & Jessica Dascani, Friends from Shamokin Area High School Class of 2006, Ron, Patty & Kelly Giest, The Hopta Family, Keith, Kathy & Keith Jeremiah, Paul, Debbie & Matt Losiewicz, Mary McCord, Cindy & Stefane Reigel, Dan, Noreen & Nathan Schwalm, Steve & Betty Scott & Family, Shamokin Area Junior High School PTA, Shamokin Area PTA Council, Shamokin Area Senior High School PTA, Shamokin Area Junior- Senior High School Student Council, Staff of the Totem Pole, Ned & Karen Sodrick, Lori Tyson & The Dobson Family.

            William E. Donner Sr. by LaRue, Jack, Carolyn & Robert Beck, Gene & Nancy Boughner, Joseph Bressi & Family, Dennis, Carol, Sean & Rosemary Keegan, Ed & Tracey Madden, Helen Pedro, Holly Pedro, Shamokin Area School District Business Office & Superintendent Secretaries, Shamokin Area Elementary School Grounds Keepers, Maintenance Workers, Head Custodian & Custodians, Shamokin Area Senior High School & Stadium Maintenance Staff, Chip & Janet Shurock, Ned & Karen Sodrick, Sharon Stamm, Vincent Varano.

            Olive Dougherty by Ken & Sharon Culton & Family, Mr. & Mrs. Albert Fullman.

            Thomas Gemberling by Rae Artman, Sean, Heather, Amanda & Kyle Rebuck & Wilma Ditty.

            Phyllis D. Gerhart by Catherine Badman, Susan LaCrosse.

            Jane L. Giles by Mr. & Mrs. Richard Belber.

            Francis Glassic by Shamokin Area High School Class of 1942.

            John Halcovich by Sandra Halcovich.

            Kenneth Hawk by Bob & Carol Eckman, Marion Edmonson, Ann & Charles Fry, JoAnn Higgins, Joseph Mazzatesta & Pat Klemick.

            Monsignor Francis J. Hudak  by Joseph Bressi & Family.

            Jeffery D. Jarosiewicz  by Gary & Melinda Tharp.

            Adolph Kachinoskie by Danny, Sandee Ciesluk & Family, Sisters & Brother.

            Frank Kelly by Josepg Bressi & Family, Pay & Annella Chiavaroli, Patricia Czech, Chuck Hopta, Phil & Shirley Krebs, Ray & Colleen Laur, Lillian & Irvin Liachowitz, Francis & Shirley Persing, Pam Pesarchick & Family, Patricia Segedy, Tico & Sandy Zarick.

            Walter Kiersnowski by Sherry & Andy Bogush, Nedra Coleman, Employees of Shaw's Market, Ron & Nancy Kolonick, Ann Kreisher, Bill & Helen Kuzmick & Family, Sue, Mike, Erica & Brooke, Davis John Marshall, Ann Tosloskie, Tuesday Night Pinochle Club.

            Paul Labusky by Mary Brennan, Joseph Bressi & Family, Danny, Sandee Ciesluk & Family, Jill & Peggy Fry, Janine, Dave, Brad, Erin & Mark Osevala, Charmaine & Barry Smith, Maureen & Jesse Weaver.

            Tarik Leghlid by Ian Fullmer.

            Valeria Lynch by 24 Bridge Club, Bryan, Jessica & Kathleen Amato, Margie Bossler, Joseph Bressi & Family, Lillian & Irvin Liachowicz, The Marcinek Family, Larry & Jean McCusker, Marie Bender-Muir, Don & Marion Myers, Don & Sharon Myers, Dick & Barbara Nellis, Bob & Barbara Saathoff, Mildred & Sanford Marateck, Bernice Shade, Lyman & Carolyn Weaver, Winifred B. Zaring.

Shirley Welker McElwee by Edith Persing.

            Joseph McGinley Jr. by Residents of Timberwood Apartments: Dot, Bill, Mary, Sabina, Eleanor, Phyllis, Helen, Frank, Bill, Vince, Stan, Mary, Vince, Ann, Joe, Dot, Jean, Joan, Josephine, Edith, Kury, Leo & Joan.

            Kathryn Milcavage by Patricia Segedy.

            Patricia O'Neill by Edward & Margaret Kantner.

            James F. Polan By Joseph Bressi & Family.

            Evelyn Shellhamer by Greg, Claire & Brianna Bonshock, The Gaydon Family, Bill Malus & The Team of GE Energy, Kathleen M. Hinkel, Quintin & Regina Irizarry, Marion Kleisser, Mary K. Leiby, John S. Munch, Saint Peter's Lutheran Church, Elizabeth Tobak, John & Christine Tobak.

            James Snarski by Helen Pedro, John & Mary Stello & Family.

            Helen Sobel by Margie Dunn, George & Barb Kashner, George & Linda (Senoski) Long, Mary & Ned Webber.

            Judith A. Strunk by Mr. & Mrs. Richard Belber.

            Charles Tamkus by Parents: Vince & Grace, Jeff, Vince & Chad.

            Eleanor Teats by Bob & Mary Ann Hartman, Alice Klien, Gorden, Peg & Gib Meredith, Goldie Weaver.

            Edward Tumolo by Judy & Bob Chaundy.

            Margaret Tumolo  by Judy & Bob Chaundy.

            Margaret & Edward Tumolo by Aunt Betty & Aunt Catherine, Barbara & Charlie Neese & Family, Evelyn & Chet.

            Nancy Weslotsky by George Bonchak & George Dorko.

            Ruth Williams by Don & Marion Myers, Sis & Joe Thiroway.

            Robert L. Wolfe  by Joe Bressi & Family, Michael & Corrine Carpenter, The Henninger Family.

            Stella Wolkoski by Garret, Cathy & Mark Leshinskie.

            Blanche Young by Leon & Kathleen Madara.

  

Contributions to the Memorial Fund were made for:

            Pauline Bakowicz by Ann & Larry Bartol.

            Douglas Dobson by Erica Golden.

            Kenneth Hawk by Tina Bressi & Pete Bogetti, Mr. & Mrs. Reynold Elliott.

            Helen C. Sobel by Francis Tyson & Family.

            Kay Taylor by Anna Bincoski.

 

IN HONOR OF:

            Judith Pensyl  by Debbie Kanovich.