Shamokin and Coal Township Public Library

Memorial List

July 31 to August 29, 2007

    Irvin & Betty Adams by Family.

    Nancy Adams by Patricia A. Balon, Harry Derk Jr. & Dolly Derk, Carole E. Gavoni, Marie Maue, Barbara & Robert Miller & Tammy & Bobby Miller, The North Side Cutters at National Ticket Company; Delores, Sharon, Jean, Michelle & Charlene, Printing & Graphics Union Local 726-S, Peggy Timco, Marge Tosloskie, Christopher, Lanza & Dawson Williams.

    Margaret Arnold by Dorothy Hawk & Family, Dolores & Jerry Splane.

    Bernice Beaver by June Schleig.

    Kathleen Bressi by Judy Porto.

    Robert T. Burge Sr. by Melody & Jessica Cavanaugh.

    Paul M. Cianciola by A Friend.

    Alda Cohoon by Vikki Benedetto.

    Richard J. DeLong by Marie, Jessica & Melody DeLong.

    Elvira DePiante by Chris, Bill, Justin & Jordan Rickert.

    Thelma Deroba by Mr. & Mrs. Robert Deroba.

    John Detweiler by Milly Neidig & Family.

    Nola Domanski by Vince Domanski & Family.

    Anthony M. Dorkoski  by Bill & Geraldine Woland.

    Albert Duncheskie by Richard & Susan Burns.

    Jean Dunn by Agnes Adams, Carl Bielski, Mr. & Mrs. Richard Price & Family, Jacque Robel.

    Dominic Ferri by Mary Ellen Treese.

    Sara Fessler by Robert A. Bieroski, The Board of Directors & The Staff of Lincoln Towers, Alice Nahodil, Kathleen & Thomas Scholtes, Dolores & Jerry Splane.

    Francis Feudale by Kathy Seid.

    Frances Furgele by The Board of Directors & The Staff of Lincoln Towers, Alice Nahodil, Mary Stevenson, Rita Yost.

    Stephania Geist by Nedra Coleman, Eleanor & Molly.

    William Gilger Sr. by Chris & Mark Anonia, Gere Bonchak & George Dorko, Mr. & Mrs. Joseph Haddock & Family, Jeanne & William Hoffa, Chuck & Rea Hopta & Family, Mr. & Mrs. Frank Konopka & Family, Ray & Colleen Lauer, Lillian & Irvin Liachowitz, Patricia Segedy, Dot Smink & Family, Mr. & Mrs. Joe Wasko & Sons.

    Daniel W. Greco Sr. by Jim & Pat Bressi, Danny & Sandee Ciesluk & Family, Steve & Connie Dunleavy, Dorothy Hawk & Family, Bill & Ann Marie Pilkus, Al Shinski, Bob & Barbara Whispell.

    John M. Halcovich by Sandy Halcovich.

    Agnes Hamernick by Vikki.

    Eleanor Kaleta by Joseph & Sandra Carabini, Mr. & Mrs. Kenneth Gurba, Dave Kashner, Ranshaw Civic Association & Brady Friendship Club.

    Clement "Clem" Kaskie by Carl T. Bielski, Friends at Sheridan Courts, Wayne & Roslyn Komara, Jacque Robel, Sheridan Staff.

    Gordan E. Latsha by Joe & Effie Ebright & Family, Karen & Jim Linton, Carole Shawda, Chris, Dave, Kyle & Kasey Williams.

    Dan McClain by Al Golden.

    Bertha Mertocavage by Ray & Colleen Lauer.

    Maureen E. Miller by Donna & Barry Lentz.

    Barbara Narke by Meg & Charlie Bartol, Carl T. Bielski, Joseph Bressi & Family, Danny & Sandee Ciesluk & Family, Marian Edmondson, Suzanne (Martz) & John Kiersnowski, Drew & Ann Marie Kramer & Family, Bill & Helen Kuzmick & Lillian & Forest Kramer & Holly & Steve Chernago, John & Rose Kuzmick, Jane L. Loeper, Bill & Ann Marie Pilkus, Jacque Robel, Kenneth & Faith Ann Smink, Chet & Marion Stesney, Cynthia Washleski, Tico & Sandy Zarick.

    Arthur Payne by Alma Payne.

    Stella Pupo by Vikki.

    Joseph Quinn by Christine Keefer.

    Michelle Rhoades by Mike & Nancy Roman.

    Richard Shade by Susanne & William Austin, Joseph Bressi & Family, Frank, Marian, Mike, Mark & Matt Buraczeski, Annella & Pay Chiavaroli, Mary & George Hack, Lillian & Irvin Liachowitz, Paul Sabin, Shamokin High School Class of 1940, John & Rosemary Shervanick, Ida Vestal, Carolyn Weaver, Mr. & Mrs. John Wudmann, John Witkowski.

    Ronald Smith by Charlie Miller.

    Mary R. Stehr by Bryce, Gillian & Angie Myers, Jim, Jan & Nate Stehr, Joyce Thomas.

    Daniel J. Surak by Richard & Susan Barrett, Victoria Kuchinski, George & Rosaire Miller, Ted Perez, Jeanne C. Pond, Mr. & Mrs. William R. Randall, Mr. & Mrs. Martin R. Surak, Ronald Surak, Tico & Sandy Zarick.

    Michael Swatt by Steve & Connie Dunleavy.

    Charlie Tamkus by Mom, Dad, Jeff, Vince & Chad.

    Floyde M. Taterus by Bill & Pat Barrett, Joseph Bressi & Family, Danny & Sandee Ciesluk & Family.

    Jess Weaver by Carolyn Weaver.

    Adeline "Babe" Wiest by Elli & Audrey.

    Marie Wetzel by Coal Township High Rise Club.

    Elizabeth Wood by Catherine Labosky & Mary Ann Labosky Levins, Mrs. Arthur Payne & Family.

    Anna Yucha by Molly & Denny Paczkowski & Eleanor Alleman, Mike & Nancy Roman & Families.

    Ronald Zsido by Ray & Colleen Lauer, Patricia Segedy.

 

Contributions to the Memorial Fund were made for:

    Nancy Adams by Shamokin-Coal Township Senior Center.

    Margaret "Peg" Minniti Arnold by Albina Primerano.

    Sara Fessler by Shamokin-Coal Township Senior Center.

    Frances Furgele by Shamokin- Coal Township Senior Center.

    William Gilger Sr. by Mr. & Mrs. Bill Nixon, Bob & Suzanne Starke.

    Clement Kaskie by Shamokin-Coal Township Senior Center.

    Gordan Latsha by Shamokin-Coal Township Senior Center.

    Barbara Narke by Norma & Bob Albert.

    Pauline Snyder by Shamokin-Coal Township Senior Center.

    Mary R. Stehr by Albina Primerano, Irene Sholey.

    Floyde Taterus by Bob & Suzanne Starke.

    Kay Taylor by Anna Binkoski.