Shamokin and Coal Township Public Library

Memorial List

July 8 to July 27, 2005

 

            Andrew A. Antas by Mr. & Mrs. Ray Hodrick.

            Ronald Alderson by Joe & Barbara Lizzul, Marlin & Maggie Moore,  Ken & Anne Marie Pogozelski,  Sandy & Jim Zurick.

            Lou Ballentine by Mr. & Mrs. Ray Hodrick.

            Eleanor Bickert by John & Sue Dent, Robin & Betty Klein, Bette Bettick.

            Valeria Blusius  by Laura, Bill & Camryn Duffy.

            Frank J. Bressi by Jim & Pat Bressi, Joseph Bressi & Family, Mark Kantner & Kay Kantner Goodwin, Cal & Roseanne Harris & Family, Mimi & Ed Kantner, Pat & Dolores Kosmer, Shamokin Area High School Class of 1949.

            Joseph Buckwash by Kay Berry,  Sally Sobotor.

            Gladys Buggy by Jane & John Smith, Ceil Strausser, Joyce Thomas.

            Holly N. Cassidy by Mr. & Mrs. Myron Chowka.

            Earl F. Cupp Sr. by David & Doris Bamford & Family,  Mr. & Mrs. William Berkheimer.

            Olive Dougherty by Nancy Derk, Rocco & Forchy Roma.

            William A. Fisher by Michael & Gloria LaCrosse, Joe & Barbara Lizzul, Loyal Order of Moose Shamokin Lodge # 1149, Ned & Lori Ludes, Community Investment Associates.

            George Farrence by Roseanne & Bob Nolan.

            Luther Ford by Joseph Bressi & Family.

            John Gallup by Gere Bonchak & George Dorko,  Margie Dunn & Family,  Joe & Vera McLaughlin,  Mike McLaughlin &  Family,  Frederick F. Reed,  Sump Pumpers Antique Firetruck Association, Lyman & Carolyn Weaver, Pete & Judy Zabawsky.

            Elsie A. Graeber by John & Mary Hilbush.

            Isabel Gusick by Roseanne & Bob Nolan.

            Helen M. (Haupt) Harris by Ash Grove Adult Class.

            Jeffery D. Jarosiewicz by Karen & Albie Benedict, Roseann & Bob Nolan, Barry & Charmaine Smith, Judy Sodrick & Family.

            Dorothy Knopp by Harriett Musser, Rick, Nancy & Christian Musser,  Sara Yoder.

            George Lehner by Karen Chowka,  Shamokin Area High School District Cafeteria.

            Michael Tyler Moore by Marlin & Maggie  Moore.

            Lawrence Novack by Mr & Mrs. Anonia, Bob & Joann Long, Grace Alderson Sock.

            Paul Nye by Jim & Nancy Shervanick.

            Alma Sapp by Eleanor Robel, Jean & Sally Sobotor, Mick & June Vitacco.

            Evelyn Shellhamer by Rae Artman, The Beaver Family, Mr. & Mrs. Otto F. Baner, Mike & Dolores Bonshock, Beverly B. Bower, Reverend Margareta M. Breden, Sandra D. Cupp, Sandra Evans, Garth Hall, Dan & Lisa Hogan & Family, Mr. & Mrs. William Johnson, Jack Lilly, Leon & Kathleen Madara, Karen & Marvin Bradford, Nick & Mae Menchise, J. Richard Miller, Mark, Karen, Brenda & Diane Reeder, Residents of Cottages & Villas of Buffalo Valley Lutheran Village, Wes & Diane Schrader, Charmaine & Barry Smith, Trinity Lutheran Church, Irene Wanzie, Regina C. Wujciski.

            Jeanne L. Shuman by  Michael & Gloria LaCrosse.

            Charley Tamkus by Parents: Vince & Grace, Cheryl, Chad & Family.

            Jeanne  Troutman by Stella Chesney, Claudia & Victor Gogal, Michael & Gloria LaCrosse, Dr. & Mrs. William  J. Sobotor.

            Percy Welker by Ned & Lori Ludes.

            William P. Zurick by John & Eleanor Fogarty.

            George Zarick by Jeanne & Bert Klinger.

 

Contributions to the Memorial Fund were made for:

            Eleanor E. Bickert by Marie Santor.

            Agnes Cawthern by Mary Brennan.

            John Gallup by Phyllis Bressler.

            Ned Gusick by Shamokin Area Senior Action Center.

            Anne Marie Kroh by Marie Santor.

            Edward Osevala by Shamokin Area Senior Action Center.

            Alvena Roginskie by Shamokin Area Senior Action Center.

            Jeanne Troutman by Phyllis Bressler.

IN HONOR OF:

            Marie McGhee by Betty Edwards.

            Judith Ann Pensyl by Joann M. Dobeck, Doreen M. Kushner, Darlene & James Swank.