Shamokin and Coal Township Public Library

Memorial List

August 27 to September 29, 2005

 

            Emma Alspach by Ralph & Sandy Moore.

            Mary J. Arnold Thomas by Tom, Sharon, Tom & Danielle Murphy.

            Isabelle Belena by Bill & Betty Bradley, Ken & Anne Marie Pogozelski, Jim & Jenny Shank & Daughters, Traditions: Robert & the Girls, Mary Ellen Tresse.

            Malvan Bixler by Franklin D. & Janet L. Bixler, Gordon & Alda Bixler, Nieces & Nephews.

            Reggie Bixler by Nieces & Nephews.

            Roberta Bonchack by Frances Tyson & Family.

            George K. Boos by Earl & Vida Delbaugh, Bob & Marie Maue, Ned & Karen Sodrick, Lyman & Carolyn Weaver.

            Gerald Bradley by Bob & Shirley Starke.

            John C. Briggs by Rescue Fire Engine & Hose Company # 3.

            Helen J. Brozowski by Kathy Gonsar & Sally Germak, Residents and Staff of the Harold Thomas High Rise.

            William Carter by Joseph Bressi & Family, Coal Township High School Class of 1956, Andrew & Penelope Murphy, Secretaries of the Shamokin Area School District Business Office, Corrine Thomas & Bob Probert.

            Salvador Cherry by Leonora Cherry.

            Deceased Members of St. Edwards Class of 1946 by Classmate.

            Owen Francis Derk by Bill & Betty Bradley, Joseph Bressi & Family, Kathy Pensyl, The Surowiak Family.

            William Donner Sr. by Paper Magic Group Inc.

            Alicia M. Dorkoski by Joe Jasper Jr..

            Eleanor C. Dressler by Paul & Lois Eveland, Celie Faust, Stan & Helen Kalejta.

            Earnest L. Dreibelbis  by Joseph Bressi & Family.

            Helen Elliott by Mish & Len. 

            Nora Facer by  Margaret Dunn & Family, Mrs. Dolores Gallup.

            Daniel J. Feger by Frances Tyson, Cindy Heins & Diane Elliott.

            Jean Fisher by Bernie Venesky & Family, Veronica Venesky.

            Emilio Girolami by Joe Checchi & Ann Stamets.

            Marguerite Grazul by Alice Dorkoski.

            George Grinaway by Coal Township High School Class of 1956.

            John Halcovich by Wife, Lorraine.

            John Hallman by Mrs. Margaret E. Jones.

            Kenneth Hawk by Jeanette Burba & Charles Breining, Shamokin Area High School Class of 1958, Women of the Moose Shamokin Chapter # 1356.

            Joan A. Hein by Husband, Andrew Hein.

            Dory Heitzman by Joe & Barb Goguts.

            William F. Heiser Sr. by Christine Keefer.

            Kathryn Hines by Ray & Colleen Lauer, Rosemary Shroyer, John Witkowski.

            Dorothy A. Howell by Mr. & Mrs. Martin Surak, Ron & Danielle Surak.

            Walter Kaminsky by Phyllis & Sonny Benedetto.

            Albert C. Kane by Jim & Pat Bressi.

            Donna Kehler by Joseph Bressi & Family, Carol Keegan.

            Walter "Casey" Kiersnowski by Maryanna Swartz.

            Ruth Kobilis by Celie Faust, George & Rosaire Miller, Bernie & Ruth Romanoski.

            Geraldine M. Komara by Marian Edmondson, Rosemary, Dennis, Carol & Sean Keegan.

            Sandra Shurock Lamb by Rob & Elizabeth Klein, Linda Latshaw & Barb Ammerman.

            Clarence Alfred Long by Kathy Gonsar & Sally T. Germak, Residents and the Staff of the Harold Thomas High Rise.

            Simon Lordy by Vikki & Yack.

            Valeria Lynch by Karen & Ed Clark, Dotti Muir Elliott, Drew Muir & Matt Muir, Peggy Glennon, Herbert O. Stratton.

            Mary Lubreskie by Charles & Flower Fisher, Fritz, Gerry & Michael Moran, Dave, Chris, Kyle & Kasey Williams & Jean Wolfe.

            Catherine May by Order of the Eastern Star # 506.

            Victoria Mazzatesta by Karen & Albie Benedict, Joseph Bressi & Family, Betsy & Dan Richardson & Family, Marianna Swartz,  Dave, Chris, Kyle & Kasey Williams & Jean Wolfe.

            June O. Miller by Joseph Bressi & Family, Cindy Heins, Mike Carnuccio, Frances Tyson & Families, John & Sue Dent, Marian Edmondson, Jackie Robel, Shamokin High School Class of 1938, Staugaitis Family.

            Robert Mowery by Arlene Andrews, Joseph Bressi & Family, Celie Faust, The Staff at Mac's Hoagies, Vera Peronace, Dot Smink.

            Mary Ann Nairns by Mae Grow.

            Anna Patrick by Donna Gotlob Beauty Shop, The Eby Family.

            Arthur Payne by Jeanne & Bill Hoffa, Mrs. Alma Payne.

            Olympia Pisani by Maria Balaa.

            Claude Readly Jr. by Mike & Marily Stasney & Family.

            Marian Reed by Paul, Debbie & Matthew Losiewicz.

            Anthony Rocuskie by Traditions: Robert & the Girls.

            David Schell by The Parker Family.

            George W. Shroyer by Board of Trustees of the Shamokin - Coal Township Public Library, Joseph Bressi & Family, Joseph & Sandra Carabini, Tom & Marge Dunkin, Pat Engle, Barbara & Bob Kessler, Sally Ann Lauer, R. Thomas & Margaret Lynch, Arthur & Mary Martin, Bob & Marie Maue, Don & Marian Myers, Melody Oakley, Alma Payne, Joe Payne, Bernie & Ruth Romanoski, Betty Rupp & Family, Rita & Earle Seidel, Sally Sobotor.

            Helen Shusner by Indian Hills Ladies Golf Association.

            Arthur Spieller by Joseph Bressi & Family, Lillian & Irvin Liachowitz, Vikki & Yack.

            David Starke by Mom & Dad.

            James A. Stellmach by Joseph Bressi & Family.

            Lorraine Strausser by LaRue & Jack Beck, Kathleen & Jeffery Clutcher, Dave & Sue Long & Boys, Morris & Linda Gard, Tracey Goguts & William Niehoff, Sylvester & Linda Gotaskie, Justin, Kathleen & Family, David Swartz & Kasie Kiersnowski, John & Suzanne Kiersnowski, Dave & Marianne Kinder, Millie Koshinskie, Randy Koshinskie, Lillian & Irvin Liachowitz, Ron, Jennifer & Davis Marshall, Maybelle, The McLaughlin Family, Debbie & Dave Schicora, Carol, Tony, Brooke & Kate Stankiewicz, William R. Strausser & Family, Tammy Strunk Taylor & Family, Dr. Sudhir & Cathy Khanna & Family, Sue Witmer & Greg.

            Jane Suplie by Shamokin Area High School Class of 1943.

            Mary E. Tamaccio by Northumberland County  CLANCY Staff.

            Charley Tamkus by Parents: Vince & Grace, Grandson: Zachary.

            Mary Jane Thomas by Aunt Peg & Uncle Shorty, Carol & Danny Arnold, Gloria Jean & Ralph Herb.

            Betty Weist by The Order of Eastern Star # 506.

            Pauline Welker by Joe & Barb Goguts.

            Blanche Young by Buddy & Julie Snyder.

            Victor Zubritski by Bill, Helen & Aaron Kuzmick.

            Paul Zupicick by Joe & Barb Goguts.

 

Contributions to the Memorial Fund were made for:

            Pauline Bakowicz by Shamokin Senior Action Center.

            Elizabeth Campomizzi by Mary Masinos.

            Monsignor Francis Hudak by Mary Masinos.

            Alex P. Masinos  by Mary Masinos.

            June O. Miller by Jim, MaryKay & Matilda Fabian, Lucy Surak.

            Victoria Mazzatesta by Tina Bressi Wilk.

            Nellie Nezerski by Joan Yuricich.

            Larry Shovlin by The Grimmer Family: Diane, Deb, Doris, Donna, Ed, Dan, & Barry.

            George W. Shroyer by Joseph S. Kidron, Mary Masinos.

            Helen Sobel by Shamokin Senior Action Center.

            Joseph R. Warwick Sr. by The Warwick Family.

            Robert Wolfe by Russel Wolfe & Family.