Shamokin and Coal Township Public Library

Memorial List

August 30 to October 1, 2007

    Nancy Adams by Kathy & Bob Yarworth.

    Grace Ambicki by Margaret Boblick, Robert & Marjorie Burke, Kist Family, Ruth Sabol, Shirley Surowiak, Carl & Dolores Zdeb.

    Joseph & Nancy Barrella by Zenita, Donna & Family.

    Zus Barten by Ned, Barbara, Troy & Carol Kerstetter.

    Irene Bartosic by Vo-Tech Education Association.

    Henry Bernas by Shirley Golden.

    James Boylan by Michael & Corrine Carpenter.

    Daniel Buriak by Don & Marian Myers, Frank & Pat Troxell.

    John J. Burns by Mark & Chris Anonia, LaRue Beck, Joseph Bressi & Family, Myron & Karen Chowka, Bernadette Miller & Deb Kashnoski, Joan Lineweaver, Steve & Betty Scott, Shamokin Area Middle/High School Student Council, Shamokin High School Cafeteria, Sharon Stamm, Tracy Witmer & Family.

    Mary A. Comoss by Joseph Bressi & Family, Sandy Grommett (Diane Nolter), Sewer Authority Employees, Maureen & Jesse Weaver.

    Alfred Crone by Joseph Bressi & Family, Mrs. Anne Neely & Family.

    Robert W. Culton by Sue Barrett, Joseph Bressi & Family, JoAnn Dobeck & Family, Doc, Rosemary, Jeff, Stacy & Joshua Dougherty, Tom & Sherlyn Fiorey, Ken's Breakfast Club, Linda Latsha & Bob McIntyre, Mary McCord, Rocco & Forchy Roma, Kyran & Lois Dormer & Jim & Sue Rovito, Shamokin Area Education Association, Shamokin Area P.I.A.A. Basketball Officials, Corrine Thomas & Bob Probert, Ann Tosloskie.

    Mary Deklinski by Joseph Bressi & Family.

    Robert DePiante by Joseph Bressi & Family, Ronald Carespodi, Carol & Robert Kuever.

    Jean Dunn by Louis & Anna Bartos.

     Helen Egick by Joseph Bressi & Family.

    William Gilger Sr. by Shirley Bender, Fobia Family, Tony & Melinda Rosini, Tom & Paula Tidey & Family.

    Bob Gross by Granny, Connie Martini.

    George Hack III by Ann & Rob, Meg & Charlie Bartol, Lynda Yost-Bednar & Pete Bednar, Kay Berry, Joseph Bressi & Family, Pay & Annella Chiavaroli, Jean Clews, One Smart Cookie & John & Suzanne Kiersnowski, Sam Descani & Family, Cindy A. Davis, Maureen & Darrel Dudeck, Marty & Elaine Eichen, Helen Falck, Dreena Galgocy & Celeste Fobia, Mary Jane Grow & Family, Sharon & Scott Heitzman, The Homeplate Café; Lynda & Ron Yost, John & JoAnn Kallaway, Mr. & Mrs. James P. Kelley, Joy Knapik, Margaret & Frank Konopka, Bob & Francine Kramer, Linda Latsha & Family, Ray & Colleen Lauer, Lillian & Irvin Liachowitz, Lorraine Luckens, Tom & Martha Lynch, Nancy & Josh McBride, Joan Marcinek, Mildred & Sanford Marateck, Constance Martini, Mrs. Robert M. Maue, George & Rosaire Miller, Norma Moyer & Family, Jan Nestico, Ken & Anne Marie Pogozelski, Connie & Barry Richie, Tony & Melinda Rosini, Anita Shaffer, John & Rosemary Shervanick, Charmaine & Barry Smith, Sons of Italy Family, John & Kate Taby, Steven & Jill Todzia, Gloria Treese, Frank & Pat Troxell, Grethel Vinup, Carolyn Weaver, James & Doris Welliver, Bill & Jane Whitley, Gail Whitley, John A. Witkowski, Kathy & Bob Yorwarth, Pete & Judie Zabawsky, Frances Zelinski, Tico & Sandy Zarick & Family, Annamay Zupicick.

    Lawrence Haggerty by The Grandchildren of Ellen Yoder Frye.

    Shiela Hemerka by Sharon & Charlie Abromitis & Family, Margaret Jones & Family, Theresa & Ronald Ramp, Sandy, Mary & Sara, Corrine Thomas & Bob Probert, Joan & Whitey Vetovich.

    Elmer Hummel by Bill & Judy Shuey & Family.

    Joseph F. James Sr. by Loyal Order of Moose; Shamokin Lodge #1149, Sons of Italy Family.

    Anita Karpinski by Your Friend, Anne Marie.

    Dave Kazmerski by Ann Tosloskie.

    Helen Kleckner by Mr. & Mrs. Steve Dunleavy, Joan Soubik.

    Theo 't Lam by Ned, Barbara, Troy & Carol Kerstetter.

    Thelma H. Lehman by Dr. & Mrs. Gurdial Singh, LaRue Beck, Dottie & Butch Jeremiah & Family.

    Richard W. Lichtel by Jim & Pat Bressi, Joseph Bressi & Family, Tom & Marge Dunkin, Linda Latsha & Family, Donna & Barry Lentz, Lillian & Irvin Liachowitz, Mary McCord, Grethel Vinup.

    Alvin B. Long by Shamokin High School Class of 1938.

    William F. Lytle Jr. by Joseph Bressi & Family.

    C. Ben McClain by The Bradley Family, Dalmatia Elementary School, Gerald & Marianne Eisley, The Friends of Mark McClain, Grandchildren; Christian & Katie McClain, Dennis Haile, Ralph M. Klinger, Carol & Bob Kruskie, The Kwaitkowski Family, Bob & Mary Ann Levins, Line Mountain Education Association, Joyce & Joseph MacDougall, Pamela B. Siren, Ned & Karen Sodrick.

    Joseph McLaughlin by Tom & Paula Tidey & Family.

    Robert Marquette by The Coal Township High School Class of 1946, Margie Dunn & Family, Nancy Saga, Albert Schweitzer, Laura Schweitzer, Jean & Sally Sobotor.

    Mary Martin by Jeanne & Bill Hoffa.

    Jim Mielke by Lorraine Cerklefski.

    Maureen M. Miller by Michael & Susan Pufnock.

    Robert K. Morris by Shamokin High School Class of 1938.

    Rebecca Neihoff by David & Rose Marie Belber, Linda Latsha & Family, Vince Mirack, Corrine Thomas & Gary Hoy, Frances M. Zalinski & Family.

    Samuel Padula by John & Sandy Avellino.

    Arthur Payne by Jeanne & Bill Hoffa.

    Jean (Dietrick) Pensyl by Ray & Colleen Lauer.

    Catherine M. Schell by Katheryn & Anna Marena.

    T.J. Schrader by Witmer Family.

    Richard Shade by Mariposa Elementary School, Gertrude Shade Myers, Rescue Fire Engine & Hose Company #3, Residents & Staff of the Harold Thomas High Rise, Sara A, Widmann.

    Robert L. Shutt by Shamokin High School Class of 1945, John & Mary Hilbush.

    Raymond Sickora by Honey & Tom Duncavage.

    Mary Ellen Snyder by JoAnn Dobeck, Doreen Kushner, Darlene Swank.

    Alma Stank by Vo-Tech Education Association.

    Mary Stehr by Virginia McWillliams.

    Emily Supsic by Joseph Bressi & Family, Frank, Francine Pepe & Family, Patty, Ronnie & Kelly Geist, Nancy & The Staff at Mac's, Anne Schlagle, Mike & Diane Slodysko & Family, Brian Supsic, Peter Supsic & Family.

    Daniel Surak by Paul & Melanie Patrinicola.

    Charley Tamkus by Mom, Dad, Kim & Zach.

    Noreen Weber by Danny & Sandee Ciesluk & Family, Mary Jane Grow & Family, Miriam Raczkowskie, Frank & Pat Troxell.

    Dennis Weikel by Jim & Pat Bressi, Joseph Bressi & Family, Norm & Barbara Foura, Mary Jane Grow & Family, Mr. & Mrs. Frank Konopka & Family, Local # 520; Journeymen & Apprentices of the Plumbing & Pipefitting Ind., Nancy & Shannon & The Staff at Mac's, Mary Jean Sulham & Family, Nancy & Dave Troxell & Family, Florence Dietz, Ralph Starr, Ali Kubeck & Joe Gunn, Diana & Jim Cheunes, Diane & Wes Schrader.

    Allan Willow Mama Rae & Uncle Ray.

    Jean M. Woodley by Shirley J. Witmer.

    Robert Yanchuck by Joseph Bressi & Family, Coal Township High School Class of 1957, Joan D'Avanti, Kathy & John Dorko, The Lindsey Family; Emma, Bill, Bill Jr., Sarah & Denise Wells, Joan Marcinek, Kenn & Pauline Splitt, Ann & Joseph Yanchuck.

 

Contributions to the Memorial Fund were made for:

    Robert Culton by Harry & Andrea Reed.

    Helen Egick by Joseph & Eleanor (Egick) Bluge, Richard & Kathy Egick, Theresa Egick & Family, Frank & Pat (Egick) Willis.

    William Gilger by Peggy Brennan, Susan & David Candelora & Sons, Catherine Fenix.

    George Hack III by Peggy Brennan, The Starke Family.

    Shiela Hemerka by Jennifer Havay.

    Jeffrey A. Moyer by Lana Bridy.

    Emily Supsic by Ida Gronski, Mr. & Mrs. Victor Ruthkowskie & Family.

    Noreen Weber by Arlene Pancher.

    Robert Yanchuck by Sister: Betty Warwick.